Usuwanie ciąży to pojęcie obejmujące nie tylko jedną ale dwie metody. Możemy je podzielić na metodę inwazyjną usuwania ciąży i metodą nieinwazyjną podczas, której przerwanie ciąży odbywa się z pominięciem bezpośredniej ingerencji w ciało kobiety. Zabieg nieinwazyjny to aborcja farmakologiczna. Zabieg inwazyjny to inaczej aborcja chirurgiczna określana też jako zabieg próżniowy usuwania ciąży. Obie metody stosowanie są przez kliniki aborcyjne znajdujące się na terenie Czech i na Słowacji. Wybór podyktowany jest rozpoznaniem lekarskim. Najczęściej jest wynikiem wywiadu podczas, którego brany jest pod uwagę rozwój ciąży, stan zdrowia kobiety, zażywane przez nią leki itp. Najczęściej o metodzie w jakiej następuje usuwanie ciąży decyduje lekarz.
W pierwszej kolejności omówimy metodę chirurgiczną. Jest to zabieg usuwania ciąży związany z bezpośrednią ingerencją w organizm pacjentki. Nie trwa długo i ma charakter zabiegu wysoce zrutynizowanego. Jest zabiegiem bezpiecznym i jeżeli lekarz zdecyduje się wykonać zabieg usuwania ciąży właśnie tą metodą najczęściej istnieje większa pewność, że ciąża została usunięta w sposób definitywny bez ryzyka, że jej rozwój lub sposób w jaki przebiega aborcja farmakologiczna sprawi, że pojawią się niepożądane komplikacje.
Warunkiem przeprowadzenia zabiegu próżniowego usuwania ciąży jest wykonanie aborcji w okresie po 7 tygodniu ciąży. Decyzja o wcześniejszym zabiegu mogłaby mieć wpływ na jego skuteczność. Poza tym decydując się wykonać aborcję wcześniej można narazić pacjentkę na niepotrzebne ryzyko nieskutecznego przeprowadzenia aborcji lub co gorsze, wywołać niepożądane komplikacje zdrowotne.
Aborcja próżniowa przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. To rozwiązanie wygodne i mniej stresujące dla pacjentki. Poza tym w przypadku takiego zabiegu usuwania ciąży pacjentka nie jest narażona na dyskomfort pozabiegowych krwawień i dolegliwości przypominających te, które mają miejsce w okresie menstruacji.
Sama metoda zamyka się w następujących czynnościach mających na celu usunięcie ciąży:
przygotowanie do zabiegu (polega na wprowadzeniu odpowiedniej higieny życia przed jego przeprowadzeniem – pacjentka powinna odpowiednio się odżywiać, a przed samym zabiegiem nie pić już pięć godzin przed planowanym terminem, w którym ma nastąpić wykonanie aborcji, dieta powinna być również pozbawiona pokarmów i płynów, które powodują, że organizm pozbywa się wody)
pacjentka powinna odstawić również leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy ponieważ leki z tej grupy mają bezpośredni wpływ na krzepliwość krwi, co może spowodować powikłania po wykonanym zabiegu usuwania ciąży – sytuacja, o której mowa nie dotyczy sytuacji, w której pacjentka przyjmuje leki na stałe zażywając je z uwagi na ogólny stan zdrowia.
przed samym zabiegiem pacjentce nie wolno jeść w okresie o 5 do 7 godzin poprzedzających usunięcie ciąży
następnie pacjentka zostaje wprowadzona do systemu rejestrującego korzystających w klinice aborcyjnej z wykonania aborcji
lekarz przed zabiegiem przeprowadza z pacjentką wyczerpujący i kompleksowy wywiad dotyczący jej ogólnego stanu zdrowia, w tym momencie pacjentka powinna szczegółowo poinformować go o wszystkich wiadomych jej schorzeniach, zażywanych lekach, nawykach żywieniowych itp.
Następnym etapem, który następuje po wyżej wymienionych czynnościach jest przerwanie ciąży. W omawianym wypadku będzie ono przeprowadzone metodą chirurgiczną nazywaną inaczej metodą próźniową. Skąd nazwa? Otóż wynika ona z mechaniki samego zabiegu. Po tym jak pacjentka zostanie przewieziona na salę zabiegową otrzymuje ona znieczulenie ogólne. W dalszej kolejności lekarz może już wykonać zabieg usuwania ciąży. Po tym jak nastąpi rozszerzenie szyjki macicy, operator wprowadza do niej kaniule (to urządzenie przypominające rurkę). Za pomocą kaniuli wysysa z macicy jej zawartość, którą jest zarodek i błony płodowe. Usuwanie ciąży tą metodą w opisie wydaje się dość drastyczne jednak to metoda bezpieczna, która nie naraża jej na niedogodności i możliwe komplikacje występujące przy aborcji farmakologicznej. Pamiętajmy, że kobieta przebywa wtedy w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Tak czy inaczej nie czuje bólu. Usuwanie ciąży odbywa się pod nadzorem i kontrolą wykwalifikowanego personelu, który dba o bezpieczeństwo pacjentki.
Co następuje w następstwie usunięcia ciąży?
W konsekwencji zabiegu organizm kobiety jest osłabiony i może zachować się różnie. W przypadku próżniowej metody usunięcie ciąży raczej nie powinno wiązać się z komplikacjami jednak przez kilka godzin pacjentka przebywa jeszcze pod opieką i obserwacją lekarza i wykwalifikowanego personelu kliniki aborcyjnej. To tak zwana kontrola pozabiegowa. Jeżeli w tym okresie po usunięcie ciąży nie spowoduje wystąpienia niepokojących objawów, pacjentka może zostać wypisana. Klinika aborcyjna zapewnia transport spod kliniki do domu pacjentki jednak zdarza się, że przyjeżdża ona wykonać zabieg usuwania ciąży własnym środkiem transportu (samochód). W takich wypadkach należy pamiętać, że jeśli zalecono aby wykonać zabieg usuwania ciąży metodą próżniową i podano znieczulenie ogólne, wtedy do 12 godzin od zabiegu pacjentce nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.
A zatem:
Jeżeli pragniesz wykonać aborcję musisz wiedzieć, że całość procesu składa się ze wskazanych poniżej etapów:
przyjazd wybranym wcześniej środkiem lokomocji zapewniającym transport do kliniki aborcyjnej
przyjęcie do kliniki, przeprowadzenie odpowiednich badań, wywiadu lekarskiego
fizyczne przygotowanie do tego aby wykonać aborcję
wykonanie aborcji
kontrola poaborcyjna mająca na celu określenie ogólnego stanu pacjentki po tym jak zdecydowała się wykonać aborcję
wypis i powrót pacjentki po przeprowadzonym usunięciu ciąży
Ostatnim ale niezwykle istotnym etapem jest etap domowej rekonwalescencji.
Wymieńmy występujące w tym czasie okoliczności, które mogą dotyczyć pacjentki oraz spróbujmy określić w jaki sposób powinna postępować.
jeśli pacjentka zdecydowała się na zabieg metodą próżniową może odczuwać lekkie dolegliwości przypominające te, których doświadcza podczas mensturacji.
jeśli występuje obfite, utrzymujące się krwawienie, konieczny jest kontakt z lekarzem.
ból, o którym mowa wcześniej pacjentka może zbijać ibupromem i nospą
w okresie 2 tygodni od czasu, w którym nastąpiło przerwanie ciąży rekonawlescentka nie powinna dźwigać, uprawiać seksu, sportu lub fitnessu.
Okres rekonawalescencji powinien zakończyć się pomyślnie po około 6 tygodniach od przerwania ciąży. To moment aby pacjentka poświęciła uwagę zapatrzeniu się w odpowiednią antykoncepcję. Powinna również zwrócić uwagę na dietę. Dieta po usuwaniu ciąży powinna być dobrze zbilansowana (pokarmy bogate w żelazo w celu uzupełnienia braków w żelazie, które prawdopodobnie spowoduje niewielkie krwawienie.
W tym krótkim artykule staraliśmy się naświetlić w syntetyczny sposób proces związany z samym wykonaniem zabiegu usuwania ciąży. Mamy nadzieję, że okaże się on pomony dla wielu kobiet szukających wskazówek jak postąpić w przypadku planowanego przerwania ciązy.